Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Obróbka metali – warto wiedzieć

Obróbka metali. Na czym polega i jakie są jej rodzaje

Elementy wykonane z metalu stosowane są w niemal każdym urządzeniu, w maszynach oraz różnego typu konstrukcjach. Aby dobrze wypełniały swoje funkcje, muszą mieć odpowiedni kształt i rozmiar. W tym celu stosowana jest obróbka metali. Gdańsk jest jednym z miast, na którego terenie działa wiele firm wykonujących tego typu usługi.

Czym jest obróbka metali?

Najogólniej poprzez obróbkę metali rozumieć można zmianę właściwości konkretnego elementu. Jest to grupa procesów ukierunkowanych na uzyskanie jego nowego kształtu, wymiaru bądź właściwości fizycznych lub chemicznych. Obecnie przeprowadza się go przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak na przykład obróbka CNC. Gdańsk, Gdynia, Warszawa, Poznań – w tych i wielu innych miastach Polski technologia ta staje się coraz bardziej popularna.

Stosowane techniki

Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki metali. Pierwszym jest obróbka mechaniczna, zwana też skrawaniem, które przeprowadza się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Uzyskuje się w ten sposób określony rozmiar lub kształt. Można zastosować tu takie techniki jak frezowanie, gięcie, toczenie bądź szlifowanie.

Obróbka cieplna to kolejny rodzaj procesu, jakim jest obróbka metali. Gdańsk należy do grupy miast, w których świadczona jest taka usługa. Polega ona na poddaniu metalu oddziaływaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu zmienia on posiadane właściwości. Można zastosować w tym celu takie formy obróbki cieplnej jak hartowanie, stabilizowanie bądź wyżarzanie.

obróbka metali Gdańsk

Kolejnym rodzajem jest obróbka plastyczna. Umożliwia ona odkształcenie metali, dokonujące się na drodze zmiany ich struktury, stopnia gładkości oraz poszczególnych właściwości. Obróbka plastyczna może być przeprowadzana na zimno bądź ciepło. Wykorzystuje się w tym celu takie techniki jak na przykład kucie, ciągnięcie, toczenie czy gięcie.

Metale można obrabiać również w sposób chemiczny oraz cieplno-chemiczny. W pierwszym przypadku stosuje się chemiczne oddziaływanie na metalowy element, dzięki któremu wytwarza się na nim specjalna powłoka, pełniąca funkcje ochronne. Obróbka cieplno-chemiczna to kolejna metoda, umożliwiająca przeprowadzenie procesu, jakim jest obróbka metali. Gdańsk jest siedzibą wielu firm ją oferujących. Polega ona na poddaniu metalowego elementu oddziaływaniu termicznemu i chemicznemu, dzięki czemu zmieniają się jego właściwości fizyczne i chemiczne.

Komu zlecić obróbkę metali?

Usługę, jaką jest obróbka metali, należy zlecać wyłącznie profesjonalnym firmom, podobnie zresztą jak prace takie jak cięcie laserem. Gdynia jest jednym z miast, na którego terenie działa wielu wykonujących je specjalistów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi wykonują oni obróbkę metali sprawnie i bezpiecznie, co pozwala uzyskać pożądane parametry.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się