Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Podparapetniki ciekawym elementem dekoracyjnym

Podparapetniki i ich funkcje

Podparapetniki, to często pomijane elementy wykończeniowe, które pełnią istotną rolę w kształtowaniu estetyki nieruchomości. Planując remont lub budując nowy dom, warto wziąć te elementy pod uwagę. Najczęściej są one traktowane jako sztukateria elewacyjna i montowane na zewnątrz. Niemniej jednak, mogą znaleźć zastosowanie również we wnętrzach, wzbogacając ich wygląd.
Podparapetnik jest elementem architektonicznym, który znajduje się bezpośrednio pod parapetem okna. Pełni głównie funkcje ozdobne. Można też stwierdzić, że w pewnym stopniu chroni ścianę i okno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze dobrany podparapetnik może dodać elegancji, wpisując się w styl całej elewacji. Na rynku dostępne są podparapetniki wykonane z różnych materiałów. Najbardziej jednak rozpowszechnione są elementy styropianowe.

Wybór odpowiedniego podparapetnika

Wybór odpowiedniego podparapetnika zależy od wielu czynników. Liczą się przede wszystkim preferencje estetyczne, ale często równie istotny okazuje się budżet. Znaczenie mogą też mieć wymagania dotyczące użytkowania i konserwacji. Listwy z PCV mają relatywnie niską cenę w porównaniu do kamienia. Są też proste w utrzymaniu w czystości. Niemniej jednak ich walory estetyczne nie wszystkim odpowiadają.
Najpowszechniejsza obecnie jest sztukateria elewacyjna ze styropianu. Elementy przeznaczone na zewnątrz zabezpiecza się odpowiednio przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Dużą zaletą elementów styropianowych jest możliwość ich dowolnego kształtowania, poprzez odpowiednią obróbkę. Dzięki temu powstają różne wzory, które można idealnie dopasować do charakteru budynku. Do najbardziej reprezentacyjnych budynków wybiera się elementy kamienne. Są one kosztowne, zarówno w wykonaniu, jak i montażu. Wymagają dużego doświadczenia, bowiem są ciężkie i dość kruche.
Niezależnie jednak od materiału, należy przestrzegać dwóch głównych zasad. Podparapetnik nie może być dłuższy od parapetu. Będzie bowiem wyglądał nieestetycznie i będzie niepraktyczny. Po krótkim czasie na elewacji mogą pojawić się nieestetyczne zacieki, które trudno usunąć. Drugim aspektem jest grubość tego elementu. Wyznacznikiem jest tutaj wystająca część parapetu, pod którą musi schować się montowany element ozdobny.

Dekoracje wewnętrzne i zewnętrzne

Generalnie podparapetniki montuje się po stronie zewnętrznej ściany. Jednak obecne trendy w wystrojach wnętrz chętnie korzystają z różnych elementów. W związku z tym listwy okienne i podparapetniki tworzą też ciekawe aranżacje we wnętrzach. Sztukateria elewacyjna może stworzyć piękne dekoracje na ścianach i sufitach. Wystarczy jedynie wybrać wzór lub dopasować go do już istniejących elementów. Styropianowe dekoracje są lekkie i nieskomplikowane w montażu. Można wybrać spośród gotowych listew i rozet lub zlecić ich wykonanie według własnego projektu na konkretny wymiar. Z całą pewnością sztukateria Gdańsk zaprezentuje się równie stylowo wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się